Ascultă Radio România Cultural Live

William Kunhardt, la pupitrul Orchestrei de Cameră Radio

27 Noiembrie 2017, 10:53

După ce a dirijat în luna mai a acestui an Concertul Regal alături de Orchestra Națională Radio, William Kunhardt revine la Sala Radio, de această dată la pupitrul Orchestrei de Cameră Radio, miercuri, 29 noiembrie, de la ora 19.00. Solist invitat va fi violonistul Gabriel Croitoru, solist concertist al Orchestrelor și Corurilor Radio, un muzician cu peste 1.000 de apariții scenice. Gabriel Croitoru cântă pe legendara vioară Guarneri del Gesù, aceeași cu care George Enescu și-a cucerit contemporanii.

Lucrarea Capriol Suite pentru orchestră de coarde, de compozitorul britanic P. Warlock, va deschide programul serii, urmată de Concertul nr. 4 în re major pentru vioară și orchestră, de Mozart. Seara se va încheia cu Simfonia nr. 2 în re major, op. 36, de L. van Beethoven.

Câștigător al prestigiosului premiu James Conlon pentru dirijat, primit în 2014 în cadrul Festivalului de Muzică din Aspen, Statele Unite, William Kunhardt este director artistic al Orchestrei de Cameră Arensky şi colaborează frecvent cu orchestre de notorietate din Statele Unite și Europa.

Concertul poate fi ascultat în direct pe toate frecvenţele Radio România Cultural şi Radio România Muzical din ţară şi în streaming live pe Internet, pe www.radioromaniacultural.ro și www.romania-muzical.ro.

Începând din noua stagiune, biletele şi abonamentele pentru evenimentele Orchestrelor şi Corurilor Radio se vor achiziţiona on-line prin reţeaua www.bilete.ro. Acestea se pot achiziționa și la casa de bilete a Sălii Radio şi sunt disponibile, de asemenea, în oficiile Poştei Române semnalizate Bilete.ro și în magazinele Germanos şi Inmedio, semnalizate Bilete.ro.

Pentru alte informaţii legate de Orchestrele şi Corurile Radio vă rugăm să consultaţi site-ul www.orchestreradio.ro.

Biografii

William Kunhardt

Sub bagheta lui William Kunhardt această orchestră a surprins nota de melancolie subliniată de Ravel, cuprinzând exuberanţa secolului XVIII... până la extreme.”

(Michael Church, The Independent)

Dirijată de William Kunhardt, [Sibelius, Simfonia a VII-a] te-a făcut de te simţi ca şi cum erai în centrul unui viscol arctic cu ţurţuri pe bărbie!” (Fiona Maddocks, The Guardian)

William Kunhardt a debutat la vârsta de 22 de ani, câştigând trei ani mai târziu Premiul Conlon la Festivalul de Muzică din Aspen. William a devenit primul dirijor care a fost angajat imediat de către directorul Festivalului, Robert Spano. Din acel moment a fost invitat să dirijeze orchestre din Europa, Asia şi America. Printre recentele sale realizări se numără şi debutul său la NPR cu Sarah Chang şi Hector Del Cuento şi premiera în Statele Unite a concertului pentru vioară de Mike Mills cu Robert McDuffie şi Orchestra Festivalului din Aspen. A dirijat Rossini şi Strauss cu Orchestra Simfonică din Atena, concerte de Tchaikovsky şi Brahms cu Orchestra Naţională Radio din Bucureşti; Mendelssohn şi Mozart cu Orchestra Hallé din Manchester. Tot printre realizările sale, amintim şi invitaţia de a face parte dintre muzicieni de elită la concertul de sărbătorire a Centenarului Benjamin Britten la Snape Maltings în Marea Britanie şi primul concert orchestral susţinut vreodată la British Museum din Londra. A susţinut concerte cu orchestrele naţionale radio din Bulgaria şi din România, Camerata din Atena şi din Tallinn, Orchestra OMordent Suedia, Orchestra de Stat din Grecia şi din Moldova, Orchestra de Coarde a Festivalului din Lucerna, participând de asemenea la festivaluri în Germania, Franţa şi Bahrain.

În calitate de Director Artistic al Orchestrei de Cameră Arensky, Wiliam şi-a creat reputaţia prin inovaţie continuă, reuşind să coboare media de vârstă a publicului Orchestrei de Cameră Arensky cu 10 ani sub media generală a publicului britanic. Drept urmare, prin muzicalitate şi prin interacţiunea carismatică cu publicul, Orchestra de Cameră Arensky cântă cu casa închisă de trei ani încoace.

(Graziella Duma-Menghireş)

Gabriel Croitoru

Cu peste 1.000 de apariţii scenice, violonistul Gabriel Croitoru este un muzician cu o extrem de bogată prezenţă în viaţa muzicală, în triplă postură de solist-concertist al Filarmonicii „Paul Constantinescu” din Ploieşti (din anul 1987), membru (vioara I), al Cvartetului de Stat „Transilvan” al Filarmonicii „Transilvania” din Cluj-Napoca şi profesor universitar dr. la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

Dinamismul și elocvenţa interpretărilor sale au putut fi constatate de public în concerte şi recitaluri susţinute pe scenele tuturor Filarmonicilor din România şi pe podiumuri de concert din întreaga lume. Gabriel Croitoru a apărut ca solist în compania unor orchestre importante, cum ar fi: London Royal Philharmonic, Gewandhaus Orchester Leipzig, Orchestra de cameră Regina Sofia, Festival String of Lucern Chamber Orchestra, orchestrele simfonice din Monte-Carlo, Salonic, Malaga, Sevilla, Galicia, Pamplona, Cannes, Lyon, Ansamblul orchestral din Marsilia, Filarmonica din Cannes, South - West Symphony. Astfel a avut ocazia să colaboreze cu dirijori ca Leopold Hager, Jacques Bodmer, Odon Alonso, Arturo Tamayo, Emanuel Krivinne, Rudolf Baumgartner, Jean Leber, Michel Tabachnik, Paul Nadler, Hiroaki Masuda, Claude Bardon, Alan Tongue, Cem Mansur, Horia Andreescu, Ion Baciu, Ludovic Bács, Iosif Conta, Cristian Brâncuşi, Paul Popescu, Ovidiu Bălan, Romeo Râmbu, Gheorghe Costin, Vlad Conta, Petre Sbârcea, Dorin Frandeş, Camil Marinescu, Modest Cichirdan, Alexandru Iosub, Emil Simon, Emanuel Elenescu, Valentin Doni, Ilarion Ionescu-Galaţi şi mulţi alţii.

A susţinut recitaluri în Franţa, Spania, Germania, Belgia, Olanda, Italia, Republica Cehă, China, Bulgaria, S.U.A., ţări din fosta URSS, Ungaria și România. Din parcursul evoluţiei sale artistice, ca un factor major al progresului său, se evidenţiază participarea la viaţa competiţională naţională şi internaţională. În ţară, Gabriel Croitoru a participat şi a câştigat numai Premii I la toate ediţiile concursului Cântarea României, este deţinătorul Marelui Premiu şi al trofeului Lira de Aur de la Concursul Naţional de Interpretare Instrumentală Ciprian Porumbescu din Suceava. Este câştigătorul Premiului I la Concursul Internaţional de vioară Henryk Wieniawski, Lublin, Polonia (1979) şi la Concursul Internaţional de Vioară Pablo Sarasate, Pamplona, Spania (1991), precum şi al Premiului pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de Sarasate. Este de asemenea câştigătorul multor altor premii importante, printre care: Premiul II (premiul întâi neacordat) la Concursul Internaţional de vioară Tibor Varga, Sion, Elveţia, Premiul al III-lea la Concursul N. Paganini, Genova, Italia, Premiul special al juriului la Concursul Fritz Kreisler, Viena, şi a fost catalogat de către presa franceză de specialitate, ca „un violonist excepţional, având o tehnică impecabilă”, după ce a câştigat Premiul al II-lea (premiul I neacordat) la Concursul Internaţional Zino Francescatti la Aix-en-Provence, Franţa (1987).

Arta sa interpretativă a fost captată şi se regăseşte în numeroase înregistrări pentru fonoteca Societăţii Române de Radiodifuziune (în perioada 1987 – 2008) şi pe 8 CD-uri. Din 2008, violonistul Gabriel Croitoru a câştigat dreptul de folosinţă şi cântă pe o vioară construită în anul 1730 de celebrul lutier Giuseppe Guarneri, instrument ce a aparţinut lui George Enescu. În ultimii ani, artistul a participat la turneele naţionale Vioara lui Enescu la sate și Duelul Viorilor: Stradivarius vs Guarneri, evenimente care l-au purtat pe scene din numeroase localităţi din întreaga ţară, unde a fost aplaudat de mii de spectatori entuziaşti alături de violonistul Liviu Prunaru şi de pianistul Horia Mihail.

Împreună cu violonistul Liviu Prunaru şi pianistul Horia Mihail a susținut în decembrie 2016, cu prilejul Zilei Naționale a României două recitaluri în două prestigioase săli de concert: la Carnegie Hall (Weill Recital Hall), din New York și la Kennedy Center for the Performing Arts (Family Theater), din Washington, DC.

(Biografie preluată)

Adelina Tocitu: „Suntem diverși, avem tradiții diferite, avem obiceiuri diferite și avem extrem de multe de învățat unii de la alții”
Produs de Radio România 01 Noiembrie 2025, 08:35

Adelina Tocitu: „Suntem diverși, avem tradiții diferite, avem obiceiuri diferite și avem extrem de multe de învățat unii de la alții”

Un nou proiect va fi lansat de ziua Radio România, la 97 de ani de la primele emisiuni radiofonice...

Adelina Tocitu: „Suntem diverși, avem tradiții diferite, avem obiceiuri diferite și avem extrem de multe de învățat unii de la alții”
Texte şi pretexte-  La mulţi ani, Radio România! La mulţi ani, Radio România Cultural!
Produs de Radio România 01 Noiembrie 2025, 07:17

Texte şi pretexte-  La mulţi ani, Radio România! La mulţi ani, Radio România Cultural!

Emisiune de cultură urbană, istorie şi divertisment realizată de Valentin Protopopescu.  Invitaţi: oameni din lumea...

Texte şi pretexte-  La mulţi ani, Radio România! La mulţi ani, Radio România Cultural!
1 noiembrie 1928 – 1 noiembrie 2025. Radio România aniversează 97 de ani de existență neîntreruptă
Produs de Radio România 01 Noiembrie 2025, 06:00

1 noiembrie 1928 – 1 noiembrie 2025. Radio România aniversează 97 de ani de existență neîntreruptă

Pe 1 noiembrie, Radio România sărbătorește 97 de ani de existență neîntreruptă și, totodată, Ziua Națională a...

1 noiembrie 1928 – 1 noiembrie 2025. Radio România aniversează 97 de ani de existență neîntreruptă
Electric Castle 2026 reunește două lumi ale muzicii rock alternative: The Cure și Twenty One Pilots
Produs de Radio România 31 Octombrie 2025, 18:20

Electric Castle 2026 reunește două lumi ale muzicii rock alternative: The Cure și Twenty One Pilots

Electric Castle aduce între 16 și 19 iulie 2026 la Bonțida o întâlnire rară între două lumi muzicale...

Electric Castle 2026 reunește două lumi ale muzicii rock alternative: The Cure și Twenty One Pilots
Like, Love and Share. Pro și contra Facebook: mai merită să producem conținut pentru această platformă?
Produs de Radio România 31 Octombrie 2025, 10:00

Like, Love and Share. Pro și contra Facebook: mai merită să producem conținut pentru această platformă?

Deși a îmbătrânit și a pierdut teren în fața rețelelor mai rapide, Facebook rămâne cea mai folosită...

Like, Love and Share. Pro și contra Facebook: mai merită să producem conținut pentru această platformă?
Sergiu Cioiu 85 - O inconfundabilă amprentă artistică
Produs de Radio România 30 Octombrie 2025, 15:27

Sergiu Cioiu 85 - O inconfundabilă amprentă artistică

Vineri, 31 octombrie, ora 19:00, Teatrul Evreiesc de Stat

Sergiu Cioiu 85 - O inconfundabilă amprentă artistică
10 ani de la Colectiv. "Orașul Vorbește" cu psihoterapeuta Ana Predescu și cu Pavlos Popovici, unul dintre supraviețuitori
Produs de Radio România 30 Octombrie 2025, 10:47

10 ani de la Colectiv. "Orașul Vorbește" cu psihoterapeuta Ana Predescu și cu Pavlos Popovici, unul dintre supraviețuitori

Orașul vorvește despre 𝐂𝐨𝐥𝐞𝐜𝐭𝐢𝐯 — o tragedie care a luat 65 de vieți, din care unii au supraviețuit cu răni...

10 ani de la Colectiv. "Orașul Vorbește" cu psihoterapeuta Ana Predescu și cu Pavlos Popovici, unul dintre supraviețuitori
La 10 ani de la Colectiv, România nu are niciun centru modern complet funcțional dedicat exclusiv „marilor arși”
Produs de Radio România 30 Octombrie 2025, 09:20

La 10 ani de la Colectiv, România nu are niciun centru modern complet funcțional dedicat exclusiv „marilor arși”

Incendiul din clubul Colectiv a avut loc în noaptea de vineri 30 octombrie 2015, în incinta unui club din...

La 10 ani de la Colectiv, România nu are niciun centru modern complet funcțional dedicat exclusiv „marilor arși”
Ascultă live

Ascultă live

03:30 - 04:00
Legendele muzicii (reluare)
Ascultă live Radio România Cultural
03:30 - 04:00
DINCOLO DE ZIDURI ®
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
03:00 - 04:00
English 5
Ascultă live Radio România Internaţional 1
03:00 - 04:00
reluare: MAGAZIN RRI PLUS (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
02:00 - 04:00
VIAȚA LA ȚARĂ
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
00:00 - 06:00
Transilvania by night
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
00:03 - 05:00
TAXI MUZICAL
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri