PREMIILE SENATULUI ȘI NOMINALIZĂRILE PENTRU PREMIILE GALEI UNITER 2019
22 Februarie 2019, 11:32
Conform
statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în
cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru
întreaga activitate şi premiile speciale.
Pe
baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor
membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 21.02.2019,
Senatul a acordat următoarele premii:
Premiul
de Excelenţă: UNTEATRU
Premiul
pentru întreaga activitate:
Actriţă:
MAIA MORGENSTERN
Actor:
FLORIN PIERSIC
Regizor:
CRISTIAN PEPINO
Scenograf:
NINA BRUMUŞILĂ
Critică
şi istorie teatrală: DOINA PAPP
PREMII
SPECIALE
Regizorului
DECEBAL MARIN pentru teatrul de păpuşi şi marionete
Muzicianului
MARIUS MIHALACHE pentru proiectul „Săftiţa”
Actriţei
şi coregrafei ANDREA GAVRILIU pentru mişcare scenică
Criticului
şi istoricului de teatru FLORICA ICHIM pentru activitatea editorială
şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”
FACULTĂŢII
DE TEATRU ŞI FILM din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din
Cluj-Napoca
Pentru
a XXVII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a
fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş
şi Mircea Morariu.
Spectacolele
care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera
în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018.
Nominalizările
pentru anul teatral 2018 sunt următoarele:
Debut:
- Florin
Aioane,
pentru rolul Euphemos
din spectacolul Medea`s
Boys,
dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide,
regia Andrei Măjeri la Apollo111, București - Blanca
Doba,
pentru
rolul Teo
din
spectacolul Fata
Morgana
de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la
Teatrul Dramaturgilor Români, București - Andreea
Tecla și Mădălina Niculae,
pentru
scenografia spectacolului R.U.R
de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu
Stanca” Sibiu, secția germană
Cel
mai bun spectacol de teatru radiofonic:
- Lupoaica
de
Giovanni
Verga,
adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile
Manta, producție a Societății
Române de Radiodifuziune - Pădurea
spânzuraților
de Liviu
Rebreanu,
dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte,
producție a Societății
Române de Radiodifuziune - UNDEva
în ’28
de Ilinca
Stihi
(ep.
1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății
Române de Radiodifuziune
Cel
mai bun spectacol de teatru TV:
- Apostolul
Bologa,adaptarea
după Pădurea
spânzuraților
de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății
Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR) - Circul
Matteo,
scenariul și regia artistică Alexandru Lustig, producție a
Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR) - Dezertorul,după
Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman,
producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție
a TVR)
Premiul
pentru critică de teatru:
- Oltița Cîntec
- Călin Ciobotari
- Cristina Modreanu
Cea
mai bună scenografie:
- Dragoș
Buhagiar,
pentru scenografia spectacolului Povestea
prințesei deocheate,
scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma
Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu - Adriana
Grand,
pentru scenografia spectacolului Zbor
deasupra unui cuib de cuci de
Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul
Metropolis, București - Cosmin
Florea,pentru
scenografia spectacolului Pădurea
spânzuraților,
după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu
Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Cea
mai bună actriță în rol secundar:
- Natalia
Călin,
pentru rolul Doamna
Bologa
din spectacolul Pădurea
spânzuraților,
după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu
Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București - Sabrina
Iașchievici,pentru
rolul Mașa
din spectacolul Pescărușul
de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București - Mirela
Oprișor,pentru
rolul Stella
din spectacolul Un
tramvai numit dorință
de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis,
București
Cel
mai bun actor în rol secundar:
- Richard
Balint,pentru
rolul Mr.
Lockhart din
spectacolul Navigatorul
de
Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu
Mureș – Compania „Liviu Rebreanu” - Alexandru
Jitea,pentru
rolul Mitch
din
spectacolul Un
tramvai numit dorință de
Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis,
București - Ionuț
Vișan,pentru
rolul Medvedenko
din spectacolul Pescărușul
de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
Cea
mai bună actriță în rol principal:
- Claudia
Ieremia,pentru
rolul Arkadina
din spectacolul Pescărușul
de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București - Ofelia
Popii,
pentru rolurile Seigen
și
Shinnobu
Sota din
spectacolul
Povestea prințesei deocheate, scenariul
Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de
Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul
Național „Radu Stanca” Sibiu - Ana
Ularu,pentru
rolul Marianne
din
spectacolul Constelații
de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București
Cel
mai bun actor în rol principal:
- Andrei
Huțuleac,
pentru rolul Randle
P. McMurphy
din spectacolul Zbor
deasupra unui cuib de cuci de
Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul
Metropolis, București - Emilian
Oprea,pentru
rolul Trigorin
din spectacolul Pescărușul
de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București - Alexandru
Potocean,
pentru rolul Apostol
Bologa
din spectacolul Pădurea
spânzuraților,
după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu
Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Cea
mai bună regie:
- Alexandru
Darie,
pentru regia spectacolului Coriolanus
de
William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București - Victor
Ioan Frunză, pentru
regia spectacolului Zbor
deasupra unui cuib de cuci de
Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București - Tompa
Gábor, pentru
regia spectacolului Neguțătorul
din Veneția de
William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Cel
mai bun spectacol:
- Pădurea
spânzuraților,
după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu
Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
- Pescărușul
de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București - Povestea
prințesei deocheate,
scenariul
de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de
Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul
Național „Radu Stanca” Sibiu