Peste 50 de artiști vor participa la ediția din acest an a Festivalului SoNoRo
2 November 2018
Mischa Maisky și Christian Badea, doi artiști excepționali în „Concertele Centenarului la Ateneul Român“
2 November 2018

Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediție dedicată Centenarului Marii Uniri

Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a

PROGRAM 2018
Festivalul Internațional MERIDIAN ediția a XIV-a dedicată Centenarului Marii Uniri

LUNI, 5 noiembrie 2018
Palatul Cantacuzino
Aula
Ora 17:00
RECITAL GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov
Lucia NEAGOE, vioara I
Raluca IRIMIA, vioara a II-a
Leona VARVARICHI, violă
Ștefan NEAGOE, violoncel
Program
Roman Vlad – Vibrații, cvartet de coarde, p.a.a
Adrian Pop – Pas de quattre, cvartet de coarde, p.a.a.
Ulpiu Vlad – Sonorități din flori albastre, pentru două viori
Dan Dediu – Axis, cvartet de coarde nr. 6, p.a.a.
Adrian Iorgulescu – Cvartet de coarde nr. 5, p.a.a.
Concert realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Auditorium
Ora 19:30
Grupul de Muzică Nouă TRAIECT
Conducerea muzicală: Sorin LERESCU
Geanina SĂVEANU-MERAGIU, vioară
Viorica NAGY, violoncel
Georgeta RADU, percuţie
Alexandru HANGANU, flaut
Andrei PODLACHA, pian
Răzvan GACHI, clarinet, saxofon
Cătălin BUCERZAN, trombon
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 7
Invitate:
Claudia CODREANU, mezzosoprană
Raluca FLORESCU, vioară
Program
Harry Crowl (Brazilia) – Canticae et Diverbia pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel
și pian, p.a.r.
Sorin Lerescu – Portrait imaginaire pentru mezzosoprană, saxofon și pian, p.a.r.
Martin Q. Larsson (Suedia) – Gyration Point 3.21 pentru flaut, clarinet, trombon,
vibrafon, pian, vioară, violoncel, p.a.r.
Valentin Timaru – Meditaţii pentru clarinet solo
Sonia Bo (Italia) – Dreams V pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel şi pian, p.a.r.
Teodor Nicolau (Finlanda) – Fairy Tale for a Duo pentru două viori, p.a.r
Dana Cristina Probst (Austria) – Alba Carolina pentru ansamblu, p.a.a.
Concert realizat cu sprijinul Bundeskanzleramt Österreich
MARȚI, 6 noiembrie 2018
Universitatea Spiru Haret București
Sala Studio
Ora 14:00
CONFERINȚĂ
Compozitoarea Dana Cristina PROBST (Austria)
Îmbogățirea culorii timbrale prin folosirea limbii ebraice vechi în câteva lucrări din
creația proprie
Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu
Sala Frescelor
Ora 18:30
BIENALA NAȚIONALĂ DE ARHITECTURĂ
100 DE ANI DE ARHITECTURĂ ÎN ROMÂNIA
CONFERINȚE
Prof. univ. Dr. Arh. George Mitrache
Învățământul de arhitectură – context și perspective
Lect. univ. Dr. Arh. Sidonia Teodorescu
Ion D. Berindey și Palatul Cantacuzino din București
8 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
EXPOZIȚIA:
Lucrări recente și proiecte ale arhitecților români
Curator și Comisar al BNA 2018:
Conf. univ. Dr. Arh. Bogdan Tofan
EXPOZIȚIE ANIVERSARĂ:
15 ani Facultatea de arhitectură de interior
Curator: Prof. univ. Dr. Arh. Beatrice-Gabriela Jōger
RECITAL DE JAZZ
SEBASTIAN BURNECI QUINTET
Coordonator proiect: Sebastian BURNECI
Sebastian BURNECI, trompetă
George NATSIS, pian
Simona STRUNGARU, sintetizatoare
Adrian FLAUTISTU, contrabas
Vlad POPESCU, baterie
Sebastian Burneci – I Dream That I Am Awake, p.a.a.
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Auditorium
Ora 19:30
Muzică şi Poezie
Ansamblul devotioModerna
Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI
Carla STOLERU, flaut
Mihai BĂDIȚĂ, clarinet
Cristian BUCIUMAȘ, fagot
Sorin LUPAȘCU, corn
Natalia PANCEC, vioară
Dan CAVASSI, violoncel
Mihai MURARIU, pian
Irina RĂDULESCU, percuție
Recită poeta Lidia LAZU
Program
Ivana Stefanović (Serbia) – For Left Hand Only pentru pian (1993)
Carmen Cârneci – … qui rêve. Giacometti-Szene pentru flaut-bas (2015)
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 9
Donoung Lee (Coreea de Sud) – SORI pentru violoncel și bandă, p.a.r.
Mihai Murariu – Hyperlink I pentru flaut și percuție
Livia Teodorescu Ciocănea – Namagiri, trio pentru corn, vioară și pian, p.a.r.
Octavian Nemescu – ORsept pentru opt seara pentru ansamblu și bandă, p.a.a.
MIERCURI, 7 noiembrie 2018
Universitatea Națională de Muzică București
Sala de Operă și Multimedia
Ora 17:00
PERCUSSION LANDSCAPES
Aldo ARANDA (Mexic), percuție și electronics
Vinko Globokar (Franța) – Ombré pentru percuție, bandă și tobe, p.a.r.
Aldo Aranda (Mexic) – Pour qui les cloches sonnent pentru marimbă, bandă și
video opțional, p.a.r.
Martin Jaroszewicz (SUA) – Lago Argento pentru percuție, video și bandă, p.a.r.
Nebojsa Jovan Zivkovic (Serbia): Ultimátum I pentru marimbă solo, p.a.r.
Alejandro Castaños (Mexic) – Match pentru percuție și video, p.a.r.
Javier Alvarez Fuentes (Mexic) – Temazcal pentru maracas și bandă, p.a.r.
Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu
Sala Frescelor
Ora 18:30
BIENALA NAȚIONALĂ DE ARHITECTURĂ
100 DE ANI DE ARHITECTURĂ ÎN ROMÂNIA
CONFERINȚE
Conf. univ. Dr. Arh. Anca Mitrache
Interfețe sustenabile ale arhitecturii
Conf. univ. Dr. Arh. Bogdan Tofan
Arhitectură și Urbanism în Bienala Națională de Arhitectură 2018 – resursă pentru
învățământul de arhitectură
RECITAL ANSAMBLUL PROFIL
Director artistic: Dan DEDIU
Diana MOȘ, vioara I
Petru NEMȚEANU, vioara a II-a
10 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
Marian MOVILEANU, violă
Mircea MARIAN, violoncel
Săndel SMĂRĂNDESCU, contrabas
Cristian BUCIUMAȘ, fagot
Program
Nicolae Teodoreanu – Cvartet de coarde nr. 2
Menachem Zur (Israel) – Elul Voices, pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.
Sebastian Androne Nakanishi – The Hunter, the Hummingbird and the Hippopotamus
pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.
Jörg Widmann (Germania) – Jagdquartett pentru cvartet de coarde
Mihai Măniceanu – Concentric Concertino pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.
Universitatea Națională de Muzică București
Sala de Operă și Multimedia
Ora 20:30
CONCERT DE MUZICĂ ELECTRONICĂ, VIDEO, FILM
Program
Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 1, p.a.r.
Irinel Anghel – Phantom Power, video: Alexandru Claudiu Maxim – Postnegru
Sever Tipei (SUA) – 8 ½, p.a.r.
Corneliu Dan Georgescu (România/Germania) – Shifting Colours, film și muzică, p.a.a.
JOI, 8 noiembrie 2018
Universitatea Spiru Haret București
Sala Studio
Ora 14:00
CONFERINȚĂ
Compozitorul Sorin LERESCU
Modele de construcție sonoră – paliere de semnificații
Palatul Cantacuzino
Aula
Ora 16:30
LANSARE DE PARTITURI ȘI CD
Prezintă: Prof. univ. dr. Valentina SANDU-DEDIU
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 11
RECITAL DE PIAN
Violetta ȘTEFĂNESCU, pian
Program
Constantin Silvestri – Sonata Breve, op.13, versiunea pentru pian, p.a.a
Aurel Stroe – Sonata a III-a
Olivier Messiaen (Franța) – Préludes: Les sons impalpables du rêve;
Un reflet dans le vent
André Jolivet (Franța) – Mana
Casa Artelor Dinu Lipatti
Salonul de muzică
Ora 18:00
CONFERINȚĂ
Dr. Irina HASNAȘ
Dinu Lipatti creator
RECITAL DE FLAUT
Cătălin OPRIȚOIU, flaut
Program
Thomas Beimel (Germania) – das tor des kusses
Lidia Ciubuc – Triptic
George Balint – De unul singur, p.a.a.
Tiberiu Olah – Sonata
Dinu Lipatti – Introducere și Allegro
RECITAL DE LIEDURI
Claudia CODREANU, mezzosoprană
Diana VODĂ, pian
Program
Zeno Vancea – Moină, versuri George Bacovia
Diana Vodă – Anotimpuri, 5 lieduri, versuri Lucian Blaga
Dinu Savu – Singur, versuri James Joyce
Olguța Lupu – Viziune, versuri Marin Sorescu
Cornel Țăranu – Tu reviendras I și II din ciclul 5 Tzara lieds, versuri Tristan Tzara
Felicia Donceanu – Balet – din ciclul Odinioară, versuri George Bacovia
Nicolae Coman – Sufletele fântânilor, versuri Mariana Dumitrescu
Valentin Gheorghiu – Transfigurare, versuri Tudor Arghezi
Dinu Lipatti – Deux ariettes oubliées din ciclul Cinci lieduri, versuri Paul Verlaine
12 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
Universitatea Populară Ioan I. Dalles
Sala Dalles
Ora 19:00
ARCHAEUS, ansamblu al Centrului Național de Artă “Tinerimea Română”
Fondator Liviu Dănceanu
Conducerea muzicală: Mircea PĂDURARIU
Anca VARTOLOMEI, violoncel
Rodica DĂNCEANU, pian
Ana RADU, oboi
Ion NEDELCIU, clarinet
Șerban NOVAC, fagot
Sorin ROTARU, percuție
Marius LĂCRARU, vioară
Program
Liviu Dănceanu – History II, pentru ansamblu
Csanád Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction, pentru pian, violoncel și clarinet, p.a.a.
Maia Ciobanu – Desigur, poate că…, pentru ansamblu, p.a.a.
Călin Ioachimescu – Tetrachords A, pentru vioară, violoncel, clarinet și pian
Viorel Munteanu – Lamento, pentru vioară solo
Adrian Iorgulescu – Do-mi-no, pentru ansamblu, p.a.a.
VINERI, 9 noiembrie 2018
Palatul Cantacuzino
Aula
Ora 17:00
RECITAL FLAUT, PIAN (SINTETIZATOR)
Matei IOACHIMESCU (România/Austria), flaute
Alfredo OVALLES (Venezuela/Austria), pian și sintetizator
Invitată: Irina RĂDULESCU – percuție
Program
LA FOLLIA
Marin Marais (Franța) – Les Follies d’Espagne, intervenții, pentru flaut și sintetizator
Toshio Hosokawa (Japonia) – Lied pentru flaut și pian p.a.r.
Călin Ioachimescu – A Due pentru flaut și marimbă
Wolfram Wagner (Austria) – Duo pentru flaut și pian, p.a.r.
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 13
Doina Rotaru – Elegie pentru flaut și pian
Margareta Ferek-Petric (Croația) – Beasty Poetry pentru flaut și pian
Casa Artelor Dinu Lipatti
Salonul de muzică
Ora 18:00
CONFERINȚĂ
Conf. univ. dr Laura MANOLACHE
Modele enesciene în creația compozitorilor ”Generației de aur”
RECITAL DUO CELLO JAYA
Ella BOKOR, violoncel
Mircea MARIAN, violoncel
Invitat: Doron KAUFMAN, live electronics
Program
Ultan O’Brien (Irlanda) – Letters
Vlad Răzvan Baciu – The nightmare of light
Mariela Rodriguez (Cuba) – Switch on, swich off
Lara Poe (Finlanda/SUA) – Kimberlite
Aurelian Băcan – Frumoasa și bestia
Doron Kaufman (Israel) – Abstract build, p.a.a.
RECITAL DUO VIOARĂ – PIAN
Luminitza PETRE, vioară
Ioana Maria LUPAȘCU, pian
Program
Ioan Dobrinescu – Sonatur pentru vioară solo
Theodor Grigoriu – Sonata pentru vioară și pian
Bizanț dupa Bizanț (III)
Dinu Lipatti – Sonatina pentru vioară și pian
Universitatea Populară Ioan I. Dalles
Sala Dalles
Ora 19:00
RECITAL MUD CAVALIERS POLONIA
Jerzy KORNOWICZ – compozitor, pian
Krzysztof KNITTEL – compozitor, electronic media
14 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
Tadeusz WIELECKI – compozitor, contrabas
Mieczysław LITWIŃSKI – compozitor, instrumente populare și voce
Ryszard LATECKI – compozitor, trompetă
Tadeusz SUDNIK – compozitor, electronic media
Adam KRUK – proiecții vizuale
Andrzej KIJANOWSKI – inginer de sunet
Program
Witkacy Archipelago – improvizații pornind de la drama Pantofarii de
Stanisław Ignacy Witkiewicz, p.a.r.
Finanțat din fondurile Ministerului Culturii și Patrimoniului Național al Poloniei
în cadrul Programului Multianual NIEPODLEGŁA pentru anii 2017-2021, ca parte a
programului de granturi „Punți culturale” al Institutului „Adam Mickiewicz”,
orașul Varșovia și ZAiKS
SÂMBĂTĂ, 10 noiembrie 2018
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Enescu
Ora 11:00
RECITAL ANSAMBLUL GAME
Conducerea muzicală: Alexandru MATEI
Irina RĂDULESCU, percuție
Răzvan FLORESCU, percuție
Alina TRIFU, percuție
Vlad POLGAR, percuție
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 15
Program
Bogdan Pintilie – Catharsis pentru trei percuționiști
Sânziana Dobrovicescu – Gol de zbor, vibrafon solo
Gene Koshinski (SUA) – Song and dance pentru doi percuționiști, p.a.r.
Partea I – Song of the metals
Partea a II-a – Voice of the drums
Michael Taylor (Marea Britanie) – Rapsodie pentru vibrafon și marimbă, p.a.r.
Bogdan Vodă – Scales, Harmonies and Rhythms pentru patru percuționiști
Universitatea Națională de Muzică București
Sala de Operă și Multimedia
Ora 16:30
LANSARE DE PARTITURI
Lect. univ. dr. Diana ROTARU, director Editura UNMB
RECITAL ”MICROPERĂ”
Lavinia CHERECHEȘ, soprană
Diana DAVA BARB, pian
Anca MIHUȚ, regie
Program
Nicolae Brânduș – Ornitorinc – ”microperă” de buzunar pe versuri de M.Eminescu,
p.a.a.
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Auditorium
Ora 18:00
RECITAL JAZZ ȘI PROIECȚII DE FILME
Mircea TIBERIAN, pian
BRÂNCUŞI FILMED
Proiect cinematografico-muzical de Mircea Tiberian, p.a.a.
Casa Artelor Dinu Lipatti
Salonul de muzică
Ora 18:00
CONFERINȚĂ
Prof. univ. dr. DHC Dan DEDIU
Fermentul lăutăresc în muzica românească
16 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
RECITAL DE PIAN
Mădălina–Claudia DĂNILĂ, pian
Program
Dinu Lipatti – Nocturna în fa diez minor
Mihail Vîrtosu – Sonata (Sonata, Interludiu, Toccata), p.a.a.
Alexandru Hrisanide (Olanda) – Sonata a III-a, p.a.r.
Paul Rogojină – Sonata a V-a pentru pian solo, p.a.a.
Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – “…cette fois-çi à Paris”, Fantasia quasi
una Sonata
Dan Bălan – Croquis, pentru pian, p.a.a.
RECITAL TRIO MOZAIC
Oana SPÂNU-VIȘENESCU, vioară
Diana SPÂNU-DĂNILĂ, pian
Emil VIȘENESCU, clarinet
Invitat: Valentin SIMION, violoncel
Program
Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, pentru clarinet, pian, vioară și violoncel
Carmen Petra Basacopol – Sonata pentru clarinet și pian, p.a.a.
Elena Apostol – Trio pentru vioară, clarinet și pian
Vladimir Scolnic (Israel) – Uncertainty pentru clarinet bas solo, p.a.r.
Dinu Lipatti – Fantezie pentru vioară, clarinet bas și pian, aranjament în p.a.a.
Felicia Donceanu – Coline albastre pentru clarinet, vioară și pian
Universitatea Populară Ioan I. Dalles
Sala Dalles
Ora 19:00
SPECTACOL CROSS-MEDIA
Muzica, concept artistic, concept dinamic:
Mihaela VOSGANIAN
Regie, video: Armine VOSGANIAN
Coregrafie: Liliana IORGULESCU
Scenografie: Raluca GHIDEANU
Costume: Raluca STROE
Grupul de muzică și dans contemporan Inter-Art:
Mihaela VOSGANIAN, voce, percuție midi, performer dinamic
Maria CHIFU, voce, fagot, performer dinamic
Ana CHIFU, flaut, performer dinamic
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 17
Irinel ANGHEL, voce, performer dinamic
Barrie WEBB (Marea Britanie), trombon, didgeridoo
Radu VÂLCU, chitară electrică
Irina RĂDULESCU, percuție
Anastasia GRIGORE, dansator
George PLEȘCA, dansator
Program
Mihaela Vosganian – “White Lady’s“ Power Places – Locurile de putere ale “Doamnei Albe”
1. The Dunes (Dunele)
2. The Lake of the White Silence (Lacul Liniștii Albe)
3. The Ocean (Oceanul)
4. “Velvitia Mirabilis” Power Plant (Planta de putere “Velvitia Mirabilis” )
5. The White Lady’s Exodus (Exodul Doamnei Albe)

Concert realizat cu sprijinul ARFA și grupul Inter-Art
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Enescu
Ora 19:30
Ansamblul adHOC al Academiei de Muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca
Dirijor: Matei POP
Raluca ILOVAN, flaut
Aurelian BĂCAN, clarinet
Eva BUTEAN, pian
Miruna-Elena DAVIDOAIE, percuție
Vlad RACEU, vioara I
Diana MAN, vioara a II-a
Ovidiu COSTEA, violă
Vlad RAȚIU, violoncel
Program
Máté Balogh (Ungaria) – Le testament de Josquin des Prez pentru flaut alto,
clarinet, pian și cvartet de coarde
Klaus Ager (Austria) – Aeoidos pentru vioară și violoncel, op. 105 nr. 3
Bálint Horváth (Ungaria)– DEAC No. 6 pentru flaut, clarinet și cvartet de coarde, p.a.a.
Iulia Cibișescu – Cvartet de coarde nr. 6, p.a.a.
Gabriel Mălăncioiu – Flauros – in memoriam Constantin Brâncuși, pentru flaut solo
Zsolt Lászlóffy (Ungaria) – Heterophonie pentru flaut, clarinet, percuție și pian
Liviu Marinescu (SUA) – Harmonic Fields pentru flaut, clarinet, percuție, pian, vioară
și violoncel
18 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
DUMINICĂ, 11 noiembrie 2018
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Enescu
Ora 11:00
RECITAL DE PIAN
Sorin PETRESCU
Program
Miklos Maros (Ungaria) – Rush
Andrei Tănăsescu – Creșteau în cer a lui aripe, p.a.a.
Horst Lohse (Germania) – Nocturne-memorialis D.S.
Hans Christian von Dabelsen (Germania) – Klavirstück II
Laura Manolache – Plecarea
Liviu Glodeanu – Preludiu, Coral și Fugă
Darie Nemeș-Bota – Para Bellum, p.a.a.
Teodor Țuțuianu – Toccatino, p.a.a.
Violeta Dinescu (Germania) – Flügel und Trümmer, p.a.a.
LANSARE CD Flügel und Trümmer
Palatul Cantacuzino
Aula
Ora 17:00
REMEMBER ANATOL VIERU – 20 DE ANI
Andreea NOVAC, soprană
Sorana NEGREA, mezzosoprană
Liviu INDRICĂU, tenor
Diana MOȘ, vioară
Emil VIȘENESCU, clarinet
Dávid BORZÁSI, flaut
Lena VIERU CONTA, pian
Andrei VIERU (Franța), pian
Program
Anatol Vieru – Muzică pentru Bacovia și Labiș
– Lupta cu inerția
Trio I
Nopțile lui Bacovia, patru lieduri pentru tenor și pian
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 19
E-o muzică de toamnă | Fanfară | Și ninge… | Amurg
Trio II
Ode, trei lieduri pentru mezzosoprană și pian, versuri de Nicolae Labiș
Tu… | Odă soarelui | Drumul
Trio III
Nocturne și Rezonanțe Bacovia, două lieduri pentru soprană și pian, versuri de
George Bacovia
Clar de noapte | Rezonanțe Bacovia – solo flaut | Amurg de toamnă
Destinderi, trei lieduri pentru soprană și pian, versuri de Nicolae Labiș
Ceară | Cearcăn | Toamnă
Anatol Vieru – Versete pentru vioară și pian
Casa Artelor Dinu Lipatti
Salonul de muzică
Ora 18:00
CONFERINȚĂ
Prof.univ.dr. habil. Ion Bogdan ȘTEFĂNESCU
Flautul – revelația secolului al XX-lea în peisajul muzical
RECITAL VOCE – PIAN
Bianca MANOLEANU, soprană
Remus MANOLEANU, pian
Invitați:
Stanca MANOLEANU, soprană
Roman MANOLEANU, pian
Program
Pascal Bentoiu – Trei Sonete, versuri Mihai Eminescu
Afară-i toamnă… | Sunt ani la mijloc… | Când însuși glasul…
Cornelia Tăutu – Poarta și zgomotul, versuri Șerban Codrin
Dinu Lipatti – Din ciclul Cinci cântece, versuri de Paul Verlaine, op.9 – Green
Les Pas, versuri de Paul Valéry
Dan Voiculescu – 6 Hai-ku, versuri de poeți japonezi
Alexandra Cherciu – din ciclul Patru cântece, versuri de Lucian Blaga, p.a.a.
Focuri de primăvară | Inima pădurii
Gheorghe Firca – Despre scuturarea salcâmilor, versuri Pavel Șușară
Oddvar Lönner (Norvegia) din ciclul Mein blaues Klavier, versuri Else
Lasker-Schűler, p.a.r.
Abend | Hingabe | Mein blaues Klavier
20 Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a
Nicolas Bolens (Elveția) – Trois chants pour soprano et piano sur des poèmes
d`Adonis, p.a.r.
L`oiseau | Desert – Narcisse se précipite… | Chants pour l`amour
Luigi Dallapiccola (Italia) – Patru poeme, versuri de Antonio Machado
Primavera | Ayer soñé que veia | Señor, ya mearrancaste lo que yo mas queria |
Primavera
Igor Stravinski (Rusia/SUA) – No word from Tom, arie din opera The Rake`s Progress
André Previn (Franța) – I want magic, arie din opera A streetcar Named Desire, p.a.r.
Universitatea Națională de Muzică București
Sala de Operă și Multimedia
Ora 18:30
ZONA IMAGIMARIUM – CONCERT CAMERAL MULTIMEDIA
Mihaela ANICA, flaut
Horia MAXIM, pian
Cătălin CREȚU, procesare video în timp real pe baza unor lucrări de:
Tudor Marinescu, Petrică Ștefan, Livia Mateiaș, Sabine Pleyel
Program
Thorkell Sigurbjornsson (Islanda) – Kalaïs pentru flaut solo
Wolfram Wagner (Austria) – Duo pentru flaut şi pian
Magnus Lindberg (Finlanda) – Studiu nr. 1 și Cantus Firmus pentru pian solo
Jenő Takács (Ungaria/Austria) – Improvisationen nach Vogelstimmen
Adrian Enescu – atmoSFERIC pentru flaut și bandă
Takashi Yoshimatsu (Japonia) – Digital Bird pentru flaut și pian
I. Bird Phobia | II. Bird in the Twilight | IV. A Bird in the Noon | V. Bird Circuit
Universitatea Națională de Muzică București
Sala Enescu
Ora 19:30
Ansamblul SonoMania
Director artistic: Diana ROTARU
Valentin GHITA, oboi
Mihai PINTENARU, clarinet
Mircea Grigore LAZĂR, vioară
Eugen-Bogdan POPA, violoncel
Dansatori-păpuşari: Ana COSTEA, Răzvan ROTARU
Festivalul Internaţional MERIDIAN – ediţia a XIV-a 21
Program
(În)locuit / Inhabited
Muzică nouă şi obiecte în mişcare
Concept şi regie: Smaranda GĂBUDEANU
Compoziții de:
Gabriel Almaşi – Tactum pentru oboi, clarinet şi vioară, p.a.a.
Tudor Feraru – Cage Music pentru ansamblu, p.a.a.
Diana Gheorghiu – Behind the Sun pentru oboi şi violoncel, p.a.a.
Şerban Marcu – Arachne’s Fabric pentru ansamblu
Mihai Măniceanu – Crescendo pentru vioară solo
Alexandru Mihalcea – Sonneuntergang Ritual pentru violoncel solo
Diana Rotaru – Meander pentru clarinet solo
Spectacol-concert realizat în parteneriat cu Asociația Pentru Teatru și Carte PETEC,
Centrul Național al Dansului București, Centrul de Informare Muzicală din
România CIMRO şi Atelierul de Carte.
Notă
Organizatorii își rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a
apariției unor situații neprevăzute.
Organizator
Co-organizatori
Parteneri
Cu sprijinul
Parteneri media
Print – www.expression.ro