Lecturile orașului: Greutatea unui pian, de Chris Cander (ed. Humanitas Fiction)
![Lecturile orașului: Greutatea unui pian, de Chris Cander (ed. Humanitas Fiction)](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F5%2F3%2F32456%2Fc177-5629acc2-1706279699079771fa.jpg&w=960&h=540&c=1)
03 Mai 2022, 11:30
Greutatea unui pian, de Chris Cander (ed. Humanitas Fiction, traducerea Cristina Nicolae), este un roman publicat în peste cincisprezece țări. O carte despre memorie, pierdere și renunțare, despre obiectele simbolice, păstrătoare ale celor mai dragi amintiri, și despre gesturile uneori violente pe care trebuie să le facem pentru a ne desprinde de vraja lor și a intra pe făgașul vieții noastre.
O călătorie simbolică, din URSS până în Death Valley- California, prin generații și prin timp, a unui instrument făcut din lemnul din pădurile din Transilvania. Un lemn ales și tăiat cu grijă, prelucrat ani de zile pentru a ajunge, la capătul unui proces îndelungat, o pianină Blüthner.
Un reportaj de Anamaria Spătaru.