Ascultă Radio România Cultural Live

"În trafic" de Alina Nelega, spectacol - lectură prezentat la Hotbed Festival, Cambridge

"În trafic" de Alina Nelega, spectacol - lectură prezentat la Hotbed Festival, Cambridge

20 Iulie 2024, 12:38

ICR Londra şi Menagerie Theatre Cambridge prezintă, în premieră britanică,spectacolul-lectură „Ȋn trafic”/ “Traffic Jam”, de Alina Nelega, traducerea Jozefina Komporaly, în cadrul Festivalului de Teatru Hotbed / Hotbed Festival Cambridge - New Writings. Piesa de teatru „Ȋn trafic” a fost selectată de cei doi fondatori, regizori şi curatori ai teatrului şi Festivalului de Teatru Hotbed, Paul Bourne şi Patrick Morris, să facă parte din ediția de anul acesta a festivalului. Spectacolul-lectură va avea loc duminică, 21 iulie, de la ora 15:00 şi va fi jucat în limba engleză de către o trupă de actori britanici, conduși de Paul Bourne. Dramaturga Alina Nelega va fi prezentă la reprezentație şi la o discuție care va avea loc după spectacol. La discuție vor mai lua parte traducătoarea și regizorul spectacolului.

Piesa anului în 2014 - premiul acordat de catre UNITER -, „În trafic” este compusă din șapte monoloage (șase femei și o cățea), care surprind crize ale identității feminine în malaxorul societății contemporane. Un ambuteiaj în sensul giratoriu, provocat de un incident armat în trafic, e privit din puncte diferite de vedere. Imaginea panoramică a intersecției compune în ton amar-ironic, profilul unei umanități misogine, corupte, amorale, politizate. Alina Nelega orchestrează dramaturgic o ficțiune împinsă la limita realității în care faptul divers, "de viață", devine un pretext pentru sondarea condiției femeii de azi.Ȋn 2014, spectacolul a fost invitat să participle la Festivalul Național de Teatru – București, în 2015 la Festivalul European al Spectacolului Timișoara - Festival al Dramaturgiei Românești (FESTFDR) – Timișoara, precum şi la Fest(In) pe Bulevard – București.

Alina Nelega este autoare dramatică și scriitoare. Piesele sale de teatru sunt traduse, jucate, publicate și premiate la nivel național și internațional. Dublă laureată UNITER pentru "www.nonstop.ro" și „În trafic”, i se decerneză premiul Autor european la Heidelberger Theatrestueckemarkt pentru piesa „Amalia respiră adânc”. Honorary Fellow in Writing al Universității din Iowa, SUA, este o prezență constantă în festivalurile de teatru naționale și internaționale, cu spectacole sau ateliere. Directoare artistică a Teatrului Național din Târgu Mureș între 2012-2017, este profesor universitar și conduce masteratul de scriere dramatică al Facultății de Arte în limba română din cadrul Universităţii de Arte din Târgu Mureş. Ca scriitoare, debutează în 2001 cu romanul experimental „Ultim@vrăjitoare” (editura Paralela 45, 2001), nominalizat la premiile ASPRO pentru proză. Pentru al doilea roman, „Ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat", apărut în 2019 la Polirom,i se decernează în 2020 premiul pentru proză al revistei Observator Cultural. Romanul a apărut în 2021 în limba franceză sub titlul "Comme si de rien n’etait" (traducere de Florica Courriol) și în 2023, în limba maghiară (traducere de Andras Orsolya). Tot în 2021 îi apare, la aceeași editură, romanul „Un nor în formă de cămilă”, pentru care i se decernează în octombrie 2021 premiul Sofia Nădejde pentru literatură scrisă de femei, în aprilie 2022, premiul Radio România Cultural pentru proză, iar în octombrie, același an, premiul elevilor pentru cea mai iubită carte a anului , în cadrul FILIT, Iași. Romanul apare în limba bulgară în 2023 (trad. Lora Nenkovska) și este în curs de traducere în limba croată.

Jozefina Komporaly predă artele spectacolului la Universitatea de Arte din Londra și este traducătoare din limbile română și maghiară în engleză. A publicat extensiv în domeniul teatrului britanic și european, alături de cel al traducerii și adaptări pentru scenă. Publicațiile sale includ "Staging Motherhood" (Palgrave, 2007), "Radical Revival as Adaptation: Theatre, Politics, Society" (Palgrave, 2017), "How to Explain the History of Communism to Mental Patients and Other Plays" (Seagull Books, 2015), "András Visky's Barrack Dramaturgy: Memories of the Body" (Intellect, 2017), "Plays from Romania: Dramaturgies of Subversion" (Bloomsbury, 2021) şi eseuri de referinţă despre dramaturgie în Contemporary European Playwrights (Routledge, 2020) şi Contemporary European Theatre and Performance (Routledge, 2023). A participat la ediţia inaugurală a programului Foreign Affairs Translates, iar traducerile sale au fost montate de companii precum Foreign Affairs (Londra), Trap Door (Chicago), Theatre Y Chicago (Chicago), Trafika Europe Radio, Omnibus Theatre (Londra). Ultimele traduceri publicate: "Mr K Released"de Matei Vişniec (Seagull Books, 2020, finalist la EBRD Literature Prize, 2021), "Story of a Stammer" de Gábor Vida (Seagull Books, 2022), "The Magnificent Boar" de Péter Demény (New Meridian Press, 2022), "MyLifeandMyLife" de Melinda Mátyus (Ugly Duckling Presse, 2023), "Home" de Andrea Tompa (Istros Books, 2024), premiat de PEN Translates. Printre autorii traduşi se mai numără Mihaela Miroiu, Tatiana Ţîbuleac, Cristian Fulaş, Ágnes Heller, Árpád Kun, Johanna Bodor.

Hotbed Festival Cambridge este un festival anual care a debutat în 2002 şi care promovează piesele de teatru cu tematică acut-contemporană.

Anul acesta festivalul va avea loc în perioada 19-21 Iulie. Selecția pieselor participante în cadrul festivalului este asigurată şi curatoriată de către regizorii fondatori ai companiei de teatru şi festivalului, Paul Bourne şi Patrick Morris. În peste cele 20 de ediții şi până în prezent, festivalul a prezentat piese în premieră, care nu au fost montate anterior în alte teatre, precum şi texte care s-au nascut în cadrul atelierelor de scriere dramatică ale Menagerie Theatre Company. Festivalul încurajează participarea dramaturgilor emergenți dar şi a celor consacrați

Din anul 2000, Menagerie Theatre Company a susținut, produs și promovat noua dramaturgie, încurajând creativitatea și ingeniozitatea, colaborând cu sute de autori de teatru, prezentându-le piesele în fața publicului. Întotdeauna deschiși către noi forme stlistice şi estetice, Menagerie Theatre Company a susținut turnee regionale, naționale și internaționale, din India până în Statele Unite ale Americii, precum şi în cadrul comunității în care se află, la Cambridge Junction și Storey’s Field Community Centre. Compania beneficiază atât de un consiliu de administrație, de angajați cât şi de colaboratori permanenți, printre care dramaturgi, actori, regizori, scenografi, regizori şi tehnicieni de scenă. Compania de teatru este producător pentru Hotbed Theatre Festival, sprijină artişti foarte tinerii să se afirme, are un atelier de scriere dramatică, corporate training şi proiecte pentru comunitate.

Mai multe detalii despre proiectele în desfășurare ale ICR Londra pot fi găsite pe rețelele de socializare și website-urile institutului:

https://www.rcilondon.co.uk/
www.facebook.com/ICRLondon
twitter.com/RCILondon
https://www.instagram.com/rcilondon/

Cină la Brake Fast: un roman care îi face pe adolescenți să lase telefonul din mână
Literatură 13 Iunie 2025, 10:15

Cină la Brake Fast: un roman care îi face pe adolescenți să lase telefonul din mână

Ce-ați face dacă ați avea doar o zi să vă împliniți un vis, să vă ajutați tatăl și să recuperați o amintire de...

Cină la Brake Fast: un roman care îi face pe adolescenți să lase telefonul din mână
Leonardo Padura, unul dintre cei mai importanți scriitori cubanezi vine la București
Literatură 10 Iunie 2025, 14:37

Leonardo Padura, unul dintre cei mai importanți scriitori cubanezi vine la București

Lansarea romanului Bărbatul care iubea câinii la Institutul Cervantes și sesiune de autografe.

Leonardo Padura, unul dintre cei mai importanți scriitori cubanezi vine la București
Lavinia Braniște și Dan Lungu, invitați la Târgul de Carte de la Madrid
Literatură 05 Iunie 2025, 14:06

Lavinia Braniște și Dan Lungu, invitați la Târgul de Carte de la Madrid

Lavinia Braniște și Dan Lungu, invitați la Târgul de Carte de la Madrid   Lavinia Braniște și Dan Lungu vor...

Lavinia Braniște și Dan Lungu, invitați la Târgul de Carte de la Madrid
Aplauze pentru poet pe scenă...în Spania, cu actorii Emilia Popescu, Demeter András și pianistul Cătălin Răducanu, a impresionat românii din diaspora, la Barcelona, Madrid și Valencia
Literatură 02 Iunie 2025, 12:25

Aplauze pentru poet pe scenă...în Spania, cu actorii Emilia Popescu, Demeter András și pianistul Cătălin Răducanu, a impresionat românii din diaspora, la Barcelona, Madrid și Valencia

Emilia Popescu,  Demeter András și Cătălin Răducanu  au susținut un turneu cu spectacolul  Aplauze...

Aplauze pentru poet pe scenă...în Spania, cu actorii Emilia Popescu, Demeter András și pianistul Cătălin Răducanu, a impresionat românii din diaspora, la Barcelona, Madrid și Valencia
MARIUS CHIVU: “Nici n-am îndrăznit să visez că voi face o antologie pe coperta căreia se vor afla John Cheever, Don DeLillo, Chimamanda Ngozi Adichie...”
Literatură 01 Iunie 2025, 12:30

MARIUS CHIVU: “Nici n-am îndrăznit să visez că voi face o antologie pe coperta căreia se vor afla John Cheever, Don DeLillo, Chimamanda Ngozi Adichie...”

  Apărută, recent, la Polirom și lansată la Bookfest, antologia de proză scurtă KIWI 2025, intitulată ...

MARIUS CHIVU: “Nici n-am îndrăznit să visez că voi face o antologie pe coperta căreia se vor afla John Cheever, Don DeLillo, Chimamanda Ngozi Adichie...”
CĂLIN ANDREI MIHĂILESCU: “Scrisul trebuie să revrăjească lumea”
Literatură 01 Iunie 2025, 12:00

CĂLIN ANDREI MIHĂILESCU: “Scrisul trebuie să revrăjească lumea”

  Călin Andrei Mihăilescu , prozator, poet, eseist, care a predat aproape treizeci de ani spaniola și literatura...

CĂLIN ANDREI MIHĂILESCU: “Scrisul trebuie să revrăjească lumea”
Mircea Cărtărescu, laureatul premiului „Pluma de Plata”, unul dintre cele mai prestigioase premii literare din Spania
Literatură 29 Mai 2025, 17:25

Mircea Cărtărescu, laureatul premiului „Pluma de Plata”, unul dintre cele mai prestigioase premii literare din Spania

Mircea Cărtărescu a fost desemnat laureatul din acest an al premiului „Pluma de Plata” , unul dintre cele...

Mircea Cărtărescu, laureatul premiului „Pluma de Plata”, unul dintre cele mai prestigioase premii literare din Spania
Andrei Gorzo, „Ce am învățat de la Graham Greene. O istorie de familie”: lansare de carte la Book Corner Librarium Cluj
Literatură 29 Mai 2025, 16:05

Andrei Gorzo, „Ce am învățat de la Graham Greene. O istorie de familie”: lansare de carte la Book Corner Librarium Cluj

  Vineri, 30 mai 2025, ora 18.00, la Librăria Book Corner Librarium (Bd. Eroilor, nr. 15, Cluj-Napoca), are loc lansarea...

Andrei Gorzo, „Ce am învățat de la Graham Greene. O istorie de familie”: lansare de carte la Book Corner Librarium Cluj
Ascultă live

Ascultă live

12:00 - 13:00
Revista literară radio
Ascultă live Radio România Cultural
10:05 - 13:00
DIMINEŢI CU SOARE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
12:30 - 13:00
DOCUMENTAR RRA (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
12:20 - 14:00
VEȘTI ȘI POVEȘTI
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
12:15 - 12:45
Muzică și poveste
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
12:03 - 13:00
Clubul de duminică
Ascultă live Radio România Timișoara FM
12:03 - 13:00
Duminica la prânz
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru