Ascultă Radio România Cultural Live

Radio România în elita mondială a serviciilor publice de media

19 Septembrie 2016, 16:07

În perioada 14 – 16 septembrie 2016 a avut loc la Montreal, Canada, conferinţa PBI Montreal 2016, sub titlul The Next Future: Connecting the Digital Generation to Public Broadcasting, care a reunit reprezentanţi ai radiourilor şi televiziunilor publice de pe toate continentele. Scopul principal al întâlnirii l-a constituit una dintre cele mai importante şi actuale probleme cu care se confruntă astăzi difuzorii publici de radio şi de televiziune: atragerea publicului tânăr către radioul şi televiziunea publică, în era digitală.

Pe parcursul conferinţei au fost dezbătute câteva puncte - cheie ale domeniului:

- perspective şi strategii de ultima oră ale managerilor marilor corporaţii publice de radio şi de televiziune pentru a atrage şi a menţine interesul generaţiilor tinere;

- puncte de vedere pertinente din partea sectorului privat;

- oportunitatea colaborării cu marile platforme de distribuţie a conţinutului online: Google, Facebook, You Tube.

Întâlnirea de la Montreal s-a constituit într-o reală platformă de dezbatere şi schimb de experienţă, o platformă de expunere a unor strategii punctuale de atragere a publicului tânăr, de tehnici de a te face ascultat/vizionat în condiţii de concurenţă cu media comercială şi cu explozia de informaţie din mediul online.

Gazdele au transmis un mesaj puternic cu privire la rolul culturii în conturarea unui profil clar definit al radioului şi televizunii publice de astăzi. De asemenea, viitorul jurnalismului a fost una dintre temele care s-a bucurat de un interes special în rândul participanţilor.

La finalul conferinţei de la Montreal, preşedintele CBC/Radio Canada, Hubert T. Lacroix a predat ştafeta preşedintelui Radio România - Ovidiu Miculescu, pentru organizarea ediţiei de anul viitor a conferinţei PBI la Bucureşti. Preşedinţii celor mai puternice servicii publice de media de pe cinci continente vor decide viitorul industriei de radio şi televiziune în 2017 la Bucureşti.

Public Broadcasters International (PBI) este singura asociaţie a directorilor generali şi preşedinţilor celor mai importante posturi publice de radio şi televiziune din lume.

Hubert T. Lacroix, CEO CBC / Radio Canada: „Suntem extrem de recunoscători faţă de Radio România pentru că a acceptat să găzduiască conferinţa Public Broadcasters International 2017. Propunerea a venit din partea NHK Japonia şi a fost aprobată de către Comitetul Director al PBI. Aceasta întâlnire e importantă pentru că toţi conducătorii de radio şi televiziune din lume se întâlnesc doar o dată pe an şi ne bucurăm că Radio Romania a ales să ne fie gazdă şi să continue dezbaterile pe care le-am început aici, la Montreal.”

Ovidiu Miculescu, Preşedinte Director General Radio România: „Probabil nu este întâmplător faptul că după 40 de ani de când Nadia Comăneci a cucerit Montrealul, Radio România, tot aici, într-o competiţie acerbă şi în prezenţa majorităţii celor mai puternice servicii publice media din lume repetă oarecum o performanţă românească excepţională şi câştigă la Montreal. Cu siguranţă este cel mai bun moment în care se află Radio România de mulţi ani încoace. Este, dacă vreţi, confirmarea supremă a faptului că Radio România este în elita mondială a serviciilor publice. După cum aţi văzut a fost un moment extrem de dens, Radio România a primit această nominalizare din partea Comitetului Director al PBI la propunerea Japoniei. Suntem extrem de onoraţi şi totodată extrem de responsabili pentru că trebuie să demonstrăm nu numai în activitatea pe care o desfăşurăm zi de zi ci şi în plan internaţional că suntem printre cei mai buni din Europa şi nu numai. Este o chestiune care obligă, iar momentul actual arată întregii comunităţi mondiale a serviciilor publice că Radio România ocupă un loc de frunte în această ierarhie. Totodată vreau să subliniez faptul că această nominalizare a Radio România şi includerea ei în elita serviciilor publice de media din lume este rezultatul performanţelor pe care le realizăm în plan intern, zi de zi. Aceste lucruri se văd, pentru că organizarea reuniunii PBI la Bucureşti este unul din rezultatele care confirmă performanţa pe care o face zi de zi Radio România. Doresc să le mulţumesc cu acest prilej şi în acest moment colegilor mei şi mai ales milioanelor de români care ne ascultă, pentru că este şi performanţa lor”.

Toshiyuki Sato, secretar general Public Broadcasters International (PBI): „Nu am apelat niciodată la România până acum, dar am avut experienţa participării la o întâlnire organizată de Radio România şi am fost foarte impresionat de modul profesionist în care găzduiţi o întâlnire internaţională. Am devenit interesat de problemele cu care noi, producătorii de radio şi televiziune, ne confruntăm şi astfel, am crezut că este o idee bună ca Radio România să găzduiască conferinţa PBI de anul viitor. PBI este o organizaţie unică, este o asociaţie liberă a managerilor de rang înalt: preşedinti, CEO, directori generali, dar şi a profesioniştilor de rang înalt: directori de programe, jurnalişti sau manageri. Ei schimbă perspective şi experienţe, schimbă informaţii şi prin aceste metodologii pot acumula alte experienţe cu care s-au confruntat alte ţări, unde avem probleme similiare. Totodată, ne putem conecta unii cu alţii, de exemplu dacă eu vă cunosc la Bucureşti şi dacă avem aceleaşi probleme, atunci putem comunica foarte uşor pentru că ne cunoaştem şi ne-am văzut faţă în faţă.”

Jean Paul Philippot, Preşedintele EBU: „PBI este cea mai mare întâlnire, la nivel global, a preşedinţilor radiourilor şi televiziunilor publice ale lumii. Aşadar este un moment important pentru întâlniri, schimburi de experienţă, şi un important moment pentru a împărtăşi unii altora încercările majore ale fiecăruia. Faptul că următoarea întâlnire PBI va fi găzduită de România este simbolică şi importantă în acelaşi timp. Pentru prima dată o întâlnire PBI va fi ţinută în Europa de Est, prima dată în România. Într-o lume în plină schimbare este important ca reuniunea PBI să aibă loc în diverse colţuri ale lumii în fiecare an. Îţi oferă o imensă oportunitate de a descoperi în fiecare an altă ţară, dar şi oportunitatea de a descoperi diversitatea, specificul şi energia radiourilor si televiziunilor publice din est şi de a demonstra întregii lumi că o ţară estică precum România este parte a acestei uniuni globale şi îi respectă şi promovează valorile, încercând să facă tot posibilul să câştige audienţa (publicul), să convingă fiecare cetăţean prin metode creative să consume conţinutul postului. Şi să nu uităm că în spatele industriei avem echipe profesioniste care promovează valorile posturilor publice de radio. Aşadar întâlnirea de la Bucureşti de anul viitor este un moment unic, o imensă oportunitate la nivel mondial de a conecta toţi preşedinţii radiourilor si televiziunilor publice ale lumii. Abia aştept să ajung acolo anul viitor.”

Francesca Rusu are amănunte: 

Diseară, începând cu ora 17:00, la GPS Cultural: Marian Ochoa de Eribe, distinsă cu Premiul Național de Traducere pentru traducerea romanului „Theodoros” de Mircea Cărtărescu
Produs de Radio România 15 Octombrie 2025, 12:25

Diseară, începând cu ora 17:00, la GPS Cultural: Marian Ochoa de Eribe, distinsă cu Premiul Național de Traducere pentru traducerea romanului „Theodoros” de Mircea Cărtărescu

Traducătoarea Marian Ochoa de Eribe a primit Premiul Național de Traducere acordat de Ministerul Culturii din Spania pentru...

Diseară, începând cu ora 17:00, la GPS Cultural: Marian Ochoa de Eribe, distinsă cu Premiul Național de Traducere pentru traducerea romanului „Theodoros” de Mircea Cărtărescu
CIPRIAN ȘTEFAN: „Noi, în momentul de față, cea mai premiată instituție cu profil etnografic din Europa, știm să construim acele drumuri de rămas acasă”
Produs de Radio România 14 Octombrie 2025, 19:32

CIPRIAN ȘTEFAN: „Noi, în momentul de față, cea mai premiată instituție cu profil etnografic din Europa, știm să construim acele drumuri de rămas acasă”

Muzeul ASTRA din Sibiu  a scris, din nou, istorie pentru patrimoniul românesc. Instituția a fost distinsă la...

CIPRIAN ȘTEFAN: „Noi, în momentul de față, cea mai premiată instituție cu profil etnografic din Europa, știm să construim acele drumuri de rămas acasă”
Hărți de poveste, „un volum care poate fi citit ușor, cu plăcere, care apropie oamenii de lumea cartografiei istorice”
Produs de Radio România 13 Octombrie 2025, 14:29

Hărți de poveste, „un volum care poate fi citit ușor, cu plăcere, care apropie oamenii de lumea cartografiei istorice”

Ioana Zamfir  este muzeografă la  Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi  din București, cercetătoare,...

Hărți de poveste, „un volum care poate fi citit ușor, cu plăcere, care apropie oamenii de lumea cartografiei istorice”
De la catalog la algoritm: cum pot profesorii români să transforme școala cu ajutorul mediului digital
Produs de Radio România 13 Octombrie 2025, 13:01

De la catalog la algoritm: cum pot profesorii români să transforme școala cu ajutorul mediului digital

Într-o lume în care elevii sunt tot mai conectați la ecrane, iar profesorii se luptă să-și păstreze...

De la catalog la algoritm: cum pot profesorii români să transforme școala cu ajutorul mediului digital
„Restaurări de poveste” din seria „Cine ascultă o casă”: Lângă Rimetea, satul de poveste cu case albe si lemnărie pictată în verde, în comuna cu același nume, înflorește prin restaurare și satul Colțești
Produs de Radio România 10 Octombrie 2025, 11:00

„Restaurări de poveste” din seria „Cine ascultă o casă”: Lângă Rimetea, satul de poveste cu case albe si lemnărie pictată în verde, în comuna cu același nume, înflorește prin restaurare și satul Colțești

Cronicari Digitali continuă seria „Cine ascultă o casă?” cu un nou episod din proiectul „Restaurări de...

„Restaurări de poveste” din seria „Cine ascultă o casă”: Lângă Rimetea, satul de poveste cu case albe si lemnărie pictată în verde, în comuna cu același nume, înflorește prin restaurare și satul Colțești
Klimt înainte de Klimt: expoziția care redescoperă tinerețea unui geniu, la Castelul Peleș
Produs de Radio România 09 Octombrie 2025, 16:52

Klimt înainte de Klimt: expoziția care redescoperă tinerețea unui geniu, la Castelul Peleș

La Castelul Peleș, o expoziție inedită dezvăluie publicului românesc o parte mai puțin cunoscută a operei lui Gustav...

Klimt înainte de Klimt: expoziția care redescoperă tinerețea unui geniu, la Castelul Peleș
AUDIO. Ministrul Culturii, András Demeter, pentru RRC: „Guvernul va emite o nouă ordonanță care va rezolva parțial blocajul din sectorul cultural”
Produs de Radio România 09 Octombrie 2025, 15:35

AUDIO. Ministrul Culturii, András Demeter, pentru RRC: „Guvernul va emite o nouă ordonanță care va rezolva parțial blocajul din sectorul cultural”

Ministrul Culturii, Andras Demeter, a anunțat, într-un interviu pentru Radio România Cultural, că Guvernul va...

AUDIO. Ministrul Culturii, András Demeter, pentru RRC: „Guvernul va emite o nouă ordonanță care va rezolva parțial blocajul din sectorul cultural”
Andreea Săsăran: „Când imaginăm vizual lucruri abstracte, informația devine mai accesibilă”
Produs de Radio România 09 Octombrie 2025, 15:23

Andreea Săsăran: „Când imaginăm vizual lucruri abstracte, informația devine mai accesibilă”

Când arta face vizibil invizibilul:  Otherwise Residency  transformă știința în emoție vizuală Poate...

Andreea Săsăran: „Când imaginăm vizual lucruri abstracte, informația devine mai accesibilă”
Ascultă live

Ascultă live

17:00 - 18:00
GPS Cultural
Ascultă live Radio România Cultural
15:05 - 18:00
Obiectiv, România
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
17:00 - 17:56
Deutsch 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
17:05 - 18:00
MAGAZIN RRI (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
17:30 - 17:56
Armâneaşti 1
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
17:10 - 19:00
FERMIER ÎN ROMÂNIA
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
15:05 - 19:00
Sens unic
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
11:03 - 18:00
PULSUL ZILEI
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
16:03 - 18:45
Sens unic
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri