Idei în nocturnă. Pagini de Istorie - Geopolitica neliniștilor. Invitat, prof. univ. dr. Cornel Codiță
04 Noiembrie 2025, 10:00
Trăim într-o lume în care liniștea pare un lux iar știrile devin din nou esențiale și ne marchează viața de zi cu zi. Harta geopolitică a planetei pare a se reconfigura sub ochii noștri, apar sau renasc puteri revizioniste, se construiesc alianțe efemere, societățile se polarizează asaltate de ofensiva extremismului. Democrația pare a nu mai avea instrumente credibile pentru a înfrunta astfel de provocări.
Poate că tabloul pe care l-am conturat are prea multe umbre. Trebuie totuși să admitem că în fața valului de informații uneori contradictorii chiar și cei mai optimiști dintre noi simt o anumită neliniște, cu atât mai mult cu cât, citez o sintagmă lansată de un vechi serial de televiziune, pare că „adevărul e dincolo de noi”.
Nu avem desigur pretenția de a dezvălui adevărul în emisiunea din această seară. Sperăm doar să ne apropiem de el prin încercarea de a descifra lumea în care trăim.
Așadar, vă invităm să ne ascultați și vă oferim câteva dintre știrile importante ale acestor zile, preluate de la Agenția de presă a Radioului Public, RADOR.
1.„Tensiunile dintre SUA şi Venezuela sunt din ce în ce mai mari, iar pușcașii marini exersează manevre militare în Puerto Rico”, titrează Rai News, subliniind prezența militară americană tot mai mare în Caraibe, dar și existența unor speculații privind un posibil atac asupra Venezuelei. Potrivit agenţiei Reuters, armata americană modernizează o fostă bază navală din Puerto Rico din perioada Războiului Rece, abandonată de mult timp, ceea ce sugerează pregătiri pentru operațiuni prelungite împotriva Venezuelei, iar Washington Post susține că „Portavionul USS Gerald R. Ford va sosi în Caraibe săptămâna viitoare împreună cu trei nave de război și peste 4.000 de soldați”.
2. „În războiul ruso-ucrainean, ”Putin își sporește amenințările cu arme nucleare, în timp ce SUA tergiversează negocierile”, titrează The New York Times. Cotidianul american își începe analiza cu o scurtă rememorare : „Mai întâi a fost renunțarea de către președintele Trump la o propusă întrevedere la Budapesta pe tema războiului din Ucraina, urmată de o serie de sancțiuni impuse Rusiei. Apoi, au venit anunțurile președintelui Vladimir Putin potrivit cărora Rusia ar fi testat cu succes două arme nucleare periculoase, destinate unor posibile atacuri nimicitoare împotriva Statelor Unite”. ”Potrivit analiștilor, s-ar putea ca momentul ales să nu fie o coincidență, iar mesajul transmis de Putin a fost clar: dat fiind marele pericol reprezentat de arsenalul nuclear al Rusiei, în cele din urmă, indiferent dacă asta le convine sau nu, Statele Unite vor trebui să respecte puterea Moscovei și să negocieze”, mai scrie New York Times,
3. „Un articol din Kyiv Post care scrie despre ”o alianță bi partizană formată în SUA din congresmeni cu greutate în domeniul apărării care încearcă să blocheze planul controversat al administrației Trump de a retrage trupe din România și din alte avanposturi NATO de la frontiera cu Rusia”. Potrivit surselor cotidianului ucrainean ”mai mulți legiuitori americani intenționează să prezinte în următoarele zile un proiect de lege care ar bloca efectiv retragerea trupelor, semnalând o luptă legislativă cu o miză mare, care depășește liniile de partid și care pune lideri cheie din Congres în opoziție cu Casa Albă într-o decizie fundamentală de politică externă”.
4. „The Washington Post, nu se arată prea entuziasmat de rezultatele întâlnirii americano- chineze la nivel înalt, subliniind : “În pofida progreselor pe care Trump susține că le-a făcut în relațiile sale cu Xi, acestea vor rămâne reci, din cauza unor fricțiuni care se vor menține, în materie de tehnologie, apărare, drepturile omului și economie”. Din Europa, ziarul francez Le Monde titrează: “Cum i-a ținut piept China lui Donald Trump în privința războiului comercial”, după care consideră și el că “acalmia în relațiile dintre cele două țări e provizorie”. Iar italianul Corriere della Sera susține că, cităm, “o strângere de mână nu e suficientă”.
5. „În Europa, Olanda atrage și ea atenția ziarelor prin rezultatele alegerilor parlamentare recent încheiate. Ziarul francez Le Figaro notează: “În alegerile legislative, un avans surprinzător al liberalilor de centru proeuropeni”. Iar din Belgia, cotidianul Le Soir titrează: “Rob Jetten, emblema unei noi generații politice”, după care consideră că “Jetten întoarce întunecata pagină a extremistului Geert Wilders, care de altfel a continuat să derapeze printr-o retorică rasistă”.
Iată doar câteva evenimentele recente despre care vom discuta în emisiunea din această seară, așadar, tensiunile americano- venezuelane, războiul ruso- ucrainean și implicațiile sale, întâlnirea dintre președinții americani și chinez, recentele alegeri parlamentare din Țările de Jos, controverse privind modalitățile de protejare a flancului estic al NATO.
Realizator, Dan Manolache








